Okolica

Ciekawe miejsca

Czantoria
Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) (czes. Velká Čantoryje, niem. Großer Czantory-Berg) ? najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, jest jednocześnie szczytem granicznym miedzy Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu. Przez szczyt przebiega także wododział Wisły i Odry.
Rownica
Szczyt górski o wysokości 884 m n.p.m. w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brenicy. Stoki i sam wierzchołek porośnięte lasami - głównie bukowymi i mieszanymi.
Muzeum Ustrońskie
Zostało uruchomione 18 kwietnia 1986 r. jako Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa w zabytkowym budynku dawnej dyrekcji huty "Klemens". Jego organizatorem były Zakłady Kuźnicze, największa i najstarsza fabryka w Ustroniu. W latach 1979 - 1992 podlegało ono Zakładom Kuźniczym FSM, a od października 1992 r.
Kościół pod wezwaniem św. Klemensa
Kościół pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu w obecnym kształcie pochodzi z XVIII wieku, po rozbudowach w wieku XIX. Pierwsze zmianki o parafii ustrońskiej pochodzą z 1447. Kościół był wówczas drewniany i zlokalizowany na obecnym starym cmentarzu katolickim. W okresie reformacji trafił w ręce ewangelików. Do Kościoła katolickiego powrócił w 1654, jako filialny parafii w Goleszowie. Pod koniec XVIII wieku z powodu fatalnego stanu budynku podjęto decyzję o jego zamknięciu.
Kościół pod wezwaniem św. Anny
Drewniany, konstrukcji zrębowej, zwrócony prezbiterium ku zachodowi. Do trójbocznie zamkniętego prezbiterium przylegają zakrystia (od południa) i skarbczyk (od północy), niewyodrębniające się z bryły kościoła. Nawa prostokątna, szersza od prezbiterium, kryta stropem. Nad prezbiterium i nawą wspólny dach dwuspadowy. Nad nawą od wschodu wznosi się czworoboczna wieża, nadbudowana w 1938 r.
Projekt i wykonanie strony: themedia.pl
volvo xc60